Хрещення Господнє

Хрещення Господнє, або Богоявлення, православні християни святкують 19 січня. Цього дня Церква згадує євангельську подію як пророк Іоанн Предтеча хрестив Господа Ісуса Христа в річці Йордан.

Богоявленням називається свято тому, що при Хрещенні Господа явилася світові Пресвята Трійця (Мф. 3, 13 – 17; Мк. 1, 9 – 11; Лк. 3, 21 – 22). Бог Отець говорив з небес про Сина, Син хрестився від святого Предтечі Господнього Івана, і Святий Дух зійшов на Сина у вигляді голуба. З давніх часів це свято називалося днем ​​Просвітництва і святом Світла, тому що Бог є Світло і з’явився просвітити тих, що сидять у темряві та сіни смертнішій (Мф. 4, 16) і врятувати по благодаті занепалий людський рід.

У той час, коли Іоанн Предтеча проповідував на берегах Йордану і хрестив людей, Ісусу Христу виповнилося тридцять років. Він також прийшов із Назарету на річку Йордан до Івана, щоб отримати від нього хрещення. Іоанн же вважав себе негідним хрестити Ісуса Христа і став утримувати Його, кажучи: “Мені треба хреститися від Тебе, і чи Ти приходиш до мене?”. Але Ісус сказав йому у відповідь: “Залиш тепер”, тобто не утримуй мене тепер, “бо так треба нам виконати будь-яку правду” – виконати все в Законі Божому і показати приклад людям. Тоді Іоанн корився і хрестив Ісуса Христа. Після хрищення, коли Ісус Христос виходив із води, раптом розкрилися (розкрилися) над Ним небеса; і Іван побачив Духа Божого, Який у вигляді голуба спускався на Ісуса, а з неба був чути голос Бога Отця: “Це Син Мій Улюблений, у якому Моє милосердя”.

Триразове занурення (кожного віруючого в Христа) у таїнстві Хрещення зображує смерть Христову, а виходження з води – долучення триденного Його Воскресіння. Христос Спаситель «від води (хрещенням) таємниче Духом зробив … багаточадну Церкву, першу (насамперед) безчадну».

При Хрещенні Господа в Йордані відкрилося людям справжнє шанування Бога (релігія), була явлена ​​доти невідома таємниця Троїчності Божества, таємниця про Бога Єдиного в трьох Особах, відкрилося поклоніння Пресвятій Трійці.

Не забула Церква в передсвятковій та святковій службі і великого служителя Христового та учасника події — «Предтечу і Хрестителя, і Пророка, і найбільше вшанована пророк (з пророків)» — Іоанна. Закінчуючи передсвятковий спів і починаючи оспівувати найбільшу подію свята, Церква звертається до Іоанна Предтечі і просить його піднести молитовно свої руки до Того, пречистої глави Якого він торкався цими руками на Йордані; Церква просить Хрестителя прийти і духом своїм сприяти нам, стати разом з нами, «запечатуй спів і розпочинай торжество».

Свята Церква у святі Хрещення Господнього стверджує нашу віру у найвищу, незбагненну розумом таємницю Трьох Осіб Єдиного Бога і навчає нас рівночесно сповідувати і прославляти Святу Трійцю Єдиносущну і Нероздільну; викриває і руйнує помилки древніх лжевчителів, які намагалися думкою і словом людським осягнути Творця світу. Церква показує необхідність Хрещення для віруючих у Христа, вселяє нам почуття глибокої вдячності до Просвітителя та Очищувача нашого гріховного єства. Вона вчить, що наше спасіння і очищення від гріхів можливе лише силою благодаті Святого Духа і тому необхідно гідно зберігати ці благодатні дари святого Хрещення для збереження в чистоті того дорогоцінного одягу, про який говорить нам свято Водохреща: (Гал. 3, 27).”Елицы во Христа крестистеся, во Христа облекостеся” (Гал. 3, 27).

Залишити відповідь