РІЗДВО ПРЕСВЯТОЇ ВЛАДИЧИЦІ НАШОЇ БОГОРОДИЦІ І ПРИСНОДІВИ МАРІЇ

21 вересня православні святкують Різдво Пресвятої Богородиці – важливе церковне свято, у православ’ї воно належить до двонадесятих. Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці та Приснодіви Марії святкується Церквою як день всесвітньої радості. У цей світлий день, на рубежі Старого і Нового завітів, народилася Преблагословенна Діва Марія, яка від віку Божественного Промислу послужила таємницею втілення Бога Слова – з’явитися Матір’ю Спасителя світу, Господа нашого Ісуса Христа.

У невеликому галілейському місті Назареті жила престаріла подружня пара – Іоаким та Ганна. Обидва подружжя були праведні і благочестиві. Святе подружжя Іоаким і Ганна довгий час були бездітними і плакали про те, що у них немає дітей. Одного разу Йоаким у велике свято приніс до Єрусалимського храму дари Господу Богу. Але священик не захотів прийняти дарів Йоакима, бо він був бездітним, а діти вважалися благословенням Божим.

Тим часом дружина його, вдома, теж почула, що первосвященик у храмі відмовився прийняти їхні дари через бездітність. Вона дізналася також, що чоловік її, скорботний і плачучи, пішов у пустелю, і сама заплакала. Анна пішла до свого саду, сіла під лавровим деревом, зітхнула і, глянувши на небо сповненими сліз очима, помітила вгорі, на дереві, гніздо, в якому пищали маленькі пташенята. «Навіть птахи мають дітей, а ми не маємо такої втіхи в старості», — подумала Ганна. Раптом їй явився ангел Господній. Він сказав: Ти зачнеш і народиш Дочку, благословенну, понад усіх. Через неї отримають благословення Боже всі земні народи. Через неї буде дано всім людям спасіння. Ім’я їй буде Марія». У той же час ангел з’явився в пустелі і Йоакиму. Він сказав: «Іоаким! Бог почув твою молитву, і Він благоволить дарувати тобі Свою благодать. Твоя дружина Анна зачне та народить тобі Дочку, яка буде радістю для всього світу. Ось тобі знак, що я кажу тобі правду: йди до храму до Єрусалиму, і там, біля Золотих воріт, знайдеш свою дружину Ганну, якій я сказав те саме». Здивований Йоаким, дякуючи всім серцем Богу, з радістю поспішно подався до Єрусалиму до храму. Там, як сказав йому ангел, він побачив Анну, що молиться Богові біля Золотої брами, і розповів їй про ангела. Вона також розповіла чоловікові про все, що бачила та чула про народження Доньки. Помолившись Господу і вклонившись Йому в храмі, подружжя повернулося додому.

Через дев’ять місяців у Анни народилася Дочка, найчистіша і благословенна. Найвище, що було створено, початок нашого спасіння, наша заступниця перед Богом. Про різдво її раділи небо та земля. З нагоди її народження Іоаким приніс Богу великі дари і жертви, отримав благословення первосвященика, священиків та всіх людей за те, що удостоївся благословення Божого. Потім він улаштував у своїй хаті великий бенкет, і всі веселилися і славили Бога. Свята Церква справедливо називає Іоакима та Анну Богоотцями, бо від Пресвятої їхньої Дочки діви Марії народився Ісус Христос.

Різдво Божої Матері ознаменувало настання часу, коли почали виконуватися великі й втішні обітниці Божі про спасіння людського роду від рабства диявола. Ця подія наблизила на землі благодатне Царство Боже, царство істини, благочестя, чесноти та безсмертного життя. Мати Першонародженого всієї тварі є і всім нам по благодаті Матір’ю та милосердною Заступницею, до якої ми постійно вдаємося з синовою відвагою.